הבגידה שאינה בגידה

סיפור עמוס עוז שוב בכותרות, והנה פוסט זועם שנכתב היום –
https://www.facebook.com/100000822211071/posts/4984231918280833/

תחילה שיתפתי אותו, אך אז מחקתי. אין לי טעם להיכנס לזה באופן אישי, ובמילא הקוראים מעטים, וגם הרגשות סוערים מדי.
אך אומר תחילה לגבי פוסט זה, שאיני מסכים עם גישתו, ובעיקר עם נימתו הקשה. לדעתי צריך לפעול כאן ברגישות ובאחריות. מדובר בנפשות.
וזה לא עניין פילוסופי של נרטיבים. הרי במשפחה תמיד יש נרטיבים, בכל מערכת יחסים יש נרטיבים, וכשהם רחוקים אחד מהשני מאוד – יש בעיה. אין טעם ביחסים לומר – אני צודק! אלה העובדות! צריך לנסות לגשר, לפייס, לקרב. אבל נכון שבמקרה הזה אולי זה מאוחר יותר, כי האב הנפטר. אך שמא לא? שהרי האחים עוד כאן.
ואולי, אם כתבתי פסקה כה ארוכה, זה בכל זאת נוגע לשאלה הזו.
וגם אין כאן עניין פוליטי, אלא משפחתי, למרות שעמוס עוז היה דמות פוליטית.
אבל שוב, אולי בכל זאת אי אפשר להתחמק מהנקודה הזאת. וכאן הכותב משווה בין האשמותיה של גליה להאשמות של מחנה השמאל. זו השוואה חכמה באמת, אבל אני הרי מצדד בגליה, או לפחות מאמין לכאבה, וכן מצדד במחנה השמאל. האם אין כיבוש? האם אין עוולות? ודאי שיש. גם אלה הם 'עובדות'.
אבל שוב, יש משום העוול לקחת מקרה פרטי ולהפוך אותו למשל לאומי.
ולגבי הביקורת על ה'עובדות' שהציגה גליה – גם אני ציינתי זאת בביקורתי, בבלוג הביקורות. כאן –

https://hagaibooks.wordpress.com/2021/03/05/%d7%93%d7%91%d7%a8-%d7%a9%d7%9e%d7%aa%d7%97%d7%a4%d7%a9-%d7%9c%d7%90%d7%94%d7%91%d7%94-%d7%9e%d7%90%d7%aa-%d7%92%d7%9c%d7%99%d7%94-%d7%a2%d7%95%d7%96/

אבל מלבד זאת רציתי לומר דבר אחר – שהיום חשבתי על כך שעמוס עוז כתב את הספר 'הבשורה על פי יהודה', על יהודה איש קריות, שהסגיר את ישו. הוא מדבר שם הרבה על בגידה, ועל מי שנחשב בוגד ובעצם אינו כזה. אז חשבתי על זה שמה שקרה עם גליה יכול להיראות כמענה לספר הזה. אתה דיברת על בגידה שאינה בגידה? קבל גם אתה בגידה שאינה בגידה! מתוך המשפחה, מחלצייך.
ובאמת, לפי ההקשר הזה, מה שעשתה גליה הוא באמת בגידה שאינה בגידה. יש לנו מחויבות למשפחה, אך רק עד גבול מסוים! יש מצבים בהם אנחנו צריכים להיות קודם-כל נאמנים לעצמנו. הדוגמה הכי קיצונית לכך היא כמובן גילוי עריות, ולשמחתנו לא בזה מדובר כאן.

ומה זה אומר על יהודה איש קריות? האם באמת הוא הבוגד שלא בגד? איני בטוח בזאת. ורק אוסיף דבר אחד – לפי התיאור בברית החדשה, בסופו של דבר הוא התאבד.

פורסם בתאריך
פורסם בקטגוריה כללי

4 תגובות

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ליצור אתר אינטרנט אישי בעזרת WordPress.com
להתחיל
%d בלוגרים אהבו את זה: