עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

יומן בוקר, 14.3.22

יומן בוקר, 14.3.22
מאמר של אישתון על הסיבה למלחמת רוסיה באוקראינה –

סוף סוף קראתי את המאמר בשלמותו, או יותר נכון שמתי אותו בוורד ונתתי לו להקריא. לקח לי סך הכול כשעתיים של הקשבה. כ-30,000 מילים יש כאן, לפי הספירה.
אבל זה מאמר ששווה כל רגע, כי הוא פורט בדיוק את כל מה שצריך לדעת על הנושא.
על הסיבה המרכזית – הצטרפות אוקראינה לנאט"ו, או לפחות תכנון להצטרפות, וזאת בניגוד להתחייבויות עבר של המערב לרוסיה, ובעוד ארה"ב נוקטת באותה שיטה, לפי 'דוקטרינת מונרו', ולכן תקפה כאשר נוצר משבר הטילים בקובה; ועל בקשתם להסרת טילים המסכנים אותם, שהוצבו בסמוך לגבולם.
על ההיסטוריה של האזור, כולל סיפוח חצי האי קרים ב-2014, והחלפת הממשלה שם, תוך מה שנראה כהתערבות ישירה של ארה"ב.
ועל מעורבותה המתמדת של ארה"ב בניהול מדינות אחרות, הרבה פעמים תוך מצג-שווא של פעילותה, כפי שנעשה בעירק ובאפגניסטן.
וכן על ההבט הכלכלי של הנושא, וכאן בעיקר בולט צינור הגז הרוסי, שהושמו עליו מגבלות שונות, והאינטרס הכלכלי פה הוא עצום.
מכל זה הוא מגיע למסקנה שמצב הדברים אינו חד משמעי כפי שמציגים לנו, ואף הוא נוטה יותר לטובת הצד הרוסי. זאת כמובן בלי לצדד במלחמה ובהרג, אלא מה שצריך לעשות הוא לגשת למשא ומתן, תוך נכונות להיענות לדרישות הרוסים, שאינן מופרזות.
והנקודה הכי מעניינת – שכל זה לא מוצג כלל בתקשורת, שאינה אלא – לפי דבריו – פרופגנדה. אני נוטה להסכים איתו בזה, וגם עם תמונת המציאות שהוא מציג.
ומפליא כיצד אדם אחד היושב מול הלפטופ שלו מצליח לבאר את הנושא יותר מכל ערוצי התקשורת המשומנים והמתוקצבים, המברברים עצמם לדעת.
כדאי מאוד לקרוא את המאמר.

פורסם בתאריך
פורסם בקטגוריה כללי

2 תגובות

  1. ערוצי תקשורת הם ערוצי תעמולה, תמיד היו ולעד יהיו. גם בעבר זה היה המצב. אנחנו פשוט לא חיינו בעבר, נולדנו בנקודת זמן מסויימת ולאחר זמן לא רב נכנסנו למערכת הלימודים. שם לימדו אותנו שהתקשורת היא מה שהיא לא (כמו שעושים עם דברים רבים נוספים כשמלמדים ילדים): ערוץ לאמת, כלב השמירה וכו'.
    אם תרצה להרחיב ולהבין לעומק רב יותר את המצב הגיאופוליטי המורכב אתה מוזמן לחפש את John Mearsheimer ביוטיוב. משם יוטיוב ימשיך להמליץ לך על חוקרים נוספים של יחסים בינלאומיים והיסטוריה רוסית, כי חוקרי היסטוריה ויחסים בינלאומיים לא נרשמים באלגוריתם של יוטיוב כמוטים פוליטית.
    ראשית, אני אישית, מתלבט כרגע בין תמיכה בצד זה או אחר. לדעתי השאלה הבסיסית היא מי עדיף בעינינו: המערב או המזרח, העריצות המזרחית או שלטון האזרחים המערבי. אוקראינה המסכנה נפלה בין שני כסאות אלה שעכשיו נלחצים לסגור את הפער ולהושיב אותה על אחד מהם, כל אחד בכוחו הוא. שנית, צריך להפנים (ועדיף מגיל מוקדם ככל האפשר) שביחסים הבינלאומיים אין חוק, אין דין ואין דיין. אפשר לחוש רחמים ותחושות כלפי הצדדים אבל אסור להאמין ולחשוב שלתחושות אלה יש מקום בג'ונגל הזה.

    אהבתי

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: