יומן צהריים, 25.2.22


יומן צהריים, 25.2.22
שיניתי את צורת ההבאה של מרקוס אורליוס, ויצא הפעם לא רע, לכן אפתח עם זה –

מרקוס אורליוס, "מחשבות לעצמי", ספר 7 –

"(56) שווה בנפשך כי כבר מַתָּ וכי לא חָיִיתָ עד עתה. חיה אפוא את שנותר ממעגל חייך על פי הטבע."
(על פי הטבע – כשפינוזה).

"(59) חצוב פנימה, אל תוך עצמך, כי שם בפנים נמצא מעיין הטוב וביכולתו לנבוע ולפכּות תמיד, אם אך תחצוב ללא הרף."
(כִּי מִסַּלְעִי וְצוּרִי נִקַּרְתִּיו – ביאליק).

"(65) השגח פן חלילה יהיו רגשותיך כלפי האכזריים שבבני האדם כרגשותיהם של אלה כלפי כלל האדם."
(ההפך מהפתגם הידוע 'המרחם על אכזרים').

"(69) שלמות האופי ניכרת בזאת: חֲיֵה כל יום כאילו היה אחרון ימיך, ללא התלהמות, ללא אדישות וללא יומרות."
(הרישא מוכרת מאוד, אך האם הכרתם את ההמשך?).

– מחשבות לעצמי מאת מרקוס אורליוס.

*

הקטע הראשון היה נחמד מאוד, ואילו הקטע השני לא יהיה כל-כך נחמד.
בימים האחרונים צפיתי בכמה סרטונים של ההיסטוריון דוד בלחסן, מתנועת הדרור העברי, שהיא המשך של תנועת הכנענים של המשורר יונתן רטוש וחבריו. הוא אומר דברים מעניינים מאוד, וברובם גם נכונים, אבל הוא נראה לי מלא כעס, מה שמונע ממני להזדהות עמו. חוץ מזה, הוא קורא 'לשוב לשורשים', לעבריות, אך מי רוצה בזאת בכלל? העולם התקדם מאז.
וכך סרטון אחד הוא יוצא נגד השמאל הישראלי, שאימץ אידיאולוגיה אוניברסלית, מחד, ונגד האורתודוכסיה הישראלית, שעיוותה את העבריות וגם את התורה, לדעתו, מאידך. ובסרטון אחר הוא מדבר טובות על ישוע, כאחד מטובי בנינו, שהאורתודוכסיה רדפה אותו, אך הוא אינו מאמין במשיחיותו.
עוד סרטון על השבת, שלדבריו הייתה יום אחד באמצע החודש, שכן תמיד מופיע הצירוף 'חודש ושבת' (זה לא נראה לי נכון), ושבכלל מוצאה בבלל, יום שבתו (כן, זה מעוגן במחקר).
ועכשיו צפיתי בסרטון על המילה, מנהג של כל עמי האיזור, שמקורו במצרים, ולפי דעתו העברים לא מלו (לא מסכים עמו). אבל הוא מציג ניתוח לשוני מעניין –
מילה היא, כמובן, מלשון חתיכה, כריתה. כן נמל הוא חלק שנחתך מהחוף, ונמלה חותכת בידיה, כך הוא אומר. וערל, הוא אומר, הוא סיכול אותיות של רעל, וכן בדרך-כלל הגויים נקראים ערלים כי רעל הם לנו.
אני אומר – אכן ערל הוא כרעל, אבל במובן של רעלה, כלומר כיסוי, שהרי העורלה מכסה את העור. אבל הוא אומר – מילה זו, רעלה, מופיעה פעם אחת בתנ"ך, כשישעיה מתאר את לבושי הנשים – 'והרעלות'. אך פירוש מילה זו, לדעתו, אינו כיסוי, אלא בושם, וישעיה מגנה אותו ומכנה אותו רעל. מעניין! ועוד הוא מוסיף שמילה זו כלל לא מופיעה בערבית שבקוראן.
מבחינה אטימולוגית, אוסיף, שתי האפשרויות יתכנו. רעלה של כיסוי היא מלשון 'על', ואילו הרעל הממית הוא מלשון 'רע'. רע-על. מה נכון?
ועוד הוא מוסיף שמלבד עורלת הבשר, וכן עורלת הלב והאוזן אצל הנביאים, ישנה אף עורלת הפרי, בשלוש השנים הראשונות לגידולו. אך מהי זו? ראשית, מנהג זה, לדבריו, הוא חסר כל היגיון כלכלי, ונוגד מנהג העבריות. עד היום מושחתים עשרות טונות של יבול בגלל זה. יש דברים בגו. ומדוע? ציווי האל השולט, וראו בדבריו. וכנ"ל ביחס לשמיטה.
אך שנית, כאן אכן נראה שמוטב לפרש ערל-רעיל, כלומר אז חשבו שהפרי רעיל בזמן זה. האומנם זה כך? כנראה שלא, שהרי בשום מקום אחר בעולם לא נוהגים כך.
עד כאן בעניין זה, והנה דבריו מעניינים ויש מה ללמוד מהם. רק למה בכעס?

*

ביקורת ישנה שלי, שרלוונטית עכשיו.

מתוכה –
באופן המוביל למסקנה כי "השאיפה למגר את נטיותיו התוקפניות של האדם היא חסרת תוחלת" (עמ' 34).

ובכל זאת פרויד מציע שביב תקווה ודרך מילוט. הוא כותב:

"בעזרת תאוריית הדחפים המיתולוגית שלנו יקל עלינו למצוא נוסחה למאבק במלחמה בדרכים עקיפות. אם הנכונות למלחמה היא תולדתה של דחף ההרסנות, הדעת נותנת שנזמן כנגדה את ארוס, יריבו של הדחף הזה. כל דבר המעודד את התפתחותם של קשרים רגשיים בין אנשים בהכרח יפעל כנגד המלחמה. קשרים אלה יכולים להיות משני סוגים: אפשר שהם יהיו קשרים הדומים לאהבת אובייקט, אף כי לא למטרות מין. הפסיכואנליזה אינה צריכה להתבייש לדבר בהקשר זה על אהבה, שהרי גם הדת דורשת: "ואהבת לרעך כמוך". אלא שקל לדרוש וקשה לקיים. הסוג השני של קשרים רגשיים הוא על דרך ההזדהות. כל גורם המקדם את המשותף בין בני האדם מעורר רגשות של שיתוף והזדהויות. החברה האנושית מבוססת במידה רבה על רגשות כאלה" (עמ' 35).
https://hagaibooks.wordpress.com/2018/05/29/%d7%90%d7%99%d7%99%d7%a0%d7%a9%d7%98%d7%99%d7%99%d7%9f-%d7%95%d7%a4%d7%a8%d7%95%d7%99%d7%93-%d7%95%d7%94%d7%9e%d7%9c%d7%97%d7%9e%d7%94-%d7%94%d7%91%d7%90%d7%94-%d7%91%d7%a2%d7%a8%d7%99%d7%9b/

פורסם בתאריך
פורסם בקטגוריה כללי

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ליצור אתר אינטרנט אישי בעזרת WordPress.com
להתחיל
%d בלוגרים אהבו את זה: